Derivatif - Saiz Pesanan Medusa Quarter-Sigma - Dijelaskan

Dragnet: Big Cab / Big Slip / Big Try / Big Little Mother (Jun 2019).

Anonim

Saiz Pesanan Median Quarter-Sigma adalah peraturan derivatif untuk memasukkan Stok baru dalam Pasaran Hadapan dan Opsyen. Sebelum mendapat maklumat terperinci ke Saiz Pesanan Median Quarter-Sigma, mari lihat kriteria untuk Memilih Saham FNO.

Kriteria untuk Memilih Saham FNO.

1) Saiz Order Medusa Quarter-Sigma (MQSOS) untuk saham yang layak masuk ke dalam senarai FNO adalah Rs10 Lakh. Dan setelah memasuki segmen derivatif stok mesti mengekalkan MQSOS Rs5 lakh secara purata sebaliknya stok akan dikeluarkan dari senarai derivatif.

2) Had kedudukan luas pasaran (MWPL) dalam stok harus lebih besar daripada Rs300 Cr. Dan selepas memasuki segmen derivatif stok mesti mengekalkan MWPL daripada Rs200 Cr.

3) Stok hendaklah dipilih dari kalangan 500 saham teratas dari segi purata permodalan pasaran setiap hari dan nilai dagangan purata harian dalam enam bulan sebelumnya pada dasar penggulungan

3) Perolehan bulanan purata minimum selama tiga bulan terakhir harus Rs100 Cr untuk disimpan di Segmen FNO.

Purata Saiz Perintah Sigma Quarter Medusa dan Nilai sekuriti MWPL untuk tempoh 16 Jun 2014 hingga 15 Disember 2014

S. NoSimbolSaiz Pesanan sigma Median Purata (Rs.lakhs)Nilai MWPL (Rs. Crs)
1AARTIIND2.88202.24
2LARANGAN56.10357.04
3ABB7.421156.28
4ABGSHIP3.3378.79
5ABIRLANUVO26.151842.29
6ACC32.982682.94
7ADANIENT69.432512.24
8ADANIPORTS53.503005.20
9ADANIPOWER41.82656.96
10AEGISCHEM2.30114.69
11AHMEDFORGE13.28106.40
12AIAENG6.97857.95
13AIL3.09244.26
14AJANTPHARM12.19434.26
15AKZOINDIA3.50320.24
16ALBK38.66515.44
17ALEMBICLTD4.5682.62
18ALLCARGO2.31246.21
19ALOKTEXT38.53175.45
20ALSTOMT & D3.02594.80
21AMARAJABAT12.111262.83
22AMBUJACEM27.023325.21
23AMTEKAUTO26.32468.51
24ANANTRAJ7.14112.93
25ANDHRABANK38.18387.05
26APARINDS4.80121.39
27APLLTD8.90407.73
28APOLLOHOSP12.812117.66
29APOLLOTYRE63.801267.21
30ARVIND65.95810.71
31ASHOKLEY95.661436.21
32ASIANPAINT44.906391.08
33ASTRAL2.30350.69
34ATUL7.04370.62
35AUROPHARMA95.812892.40
36AXISBANK103.8714933.90
37BAJAJ-AUTO40.117661.26
38BAJAJCORP2.60232.17
39BAJAJELEC8.19141.31
40BAJAJFINSV4.681490.81
41BAJAJHIND7.58143.48
42BAJAJHLDNG3.561869.80
43BAJFINANCE8.691172.35
44BALKRISIND6.80516.50
45BALLARPUR4.30109.73
46BALMLAWRIE4.96348.76
47BALRAMCHIN4.72173.75
48BANKBARODA70.853814.17
49BANKINDIA69.781171.29
50BASF3.04291.23
51BATAINDIA13.55762.94
52BBTC5.58206.27
53BEL28.36921.09
54BERGEPAINT8.19658.10
55BFUTILITIE10.32157.79
56BGRENERGY6.2852.30
57BHARATFORG43.492367.28
58BHARTIARTL71.2010669.27
59BHEL100.515139.18
60BHUSANSTL2.82163.52
61BIOCON26.53714.09
62BIRLACORPN2.35260.74
63BLUEDART3.87692.21
64BLUESTARCO1.98378.23
65BOMDYEING7.90131.75
66BOSCHLTD13.063253.08
67BPCL71.934696.32
68BRITANNIA13.111986.16
69CADILAHC8.881598.27
70CAIRN43.904099.36
71CANBK76.441094.95
72CAPF8.15138.62
73CARBORUNIV1.71372.66
74MENJAGA8.93824.52
75CASTROLIND10.171384.27
76CCL7.19218.46
77CEATLTD47.18360.47
78CENTRALBK6.79232.98
79CENTURYPLY5.92188.43
80CENTURYTEX40.26590.79
81CERA3.64190.63
82CESC24.81822.57
83CHAMBLFERT4.46234.29
84CHENNPETRO6.3787.05
85CIPLA54.536352.63
86CMC7.71592.39
87COALINDIA68.474564.61
88COLPAL18.922500.13
89CONCOR7.292176.62
90COROMANDEL4.09660.54
91CORPBANK3.70393.26
92COX & KINGS14.85321.60
93CRISIL5.96875.87
94CROMPGREAV63.591373.02
95CUB7.051074.92
96CUMMINSIND9.462324.28
97CYIENT2.35894.40
98DABUR20.532723.75
99DCBBANK8.56481.53
100DCMSHRIRAM3.71201.77
101DEEPAKFERT3.45125.79
102DELTACORP18.45252.45
103DEN3.62318.17
104DENABANK9.14183.15
105DHANUKA3.04139.79
106DHFL15.16624.52
107DISHMAN15.4789.09
108DISHTV25.99377.51
109DIVISLAB22.482209.08
110DLF156.671325.72
111DREDGECORP4.5551.67
112DRREDDY57.727071.18
113ECLERX2.89366.02
114EICHERMOT56.853498.56
115EIDPARRY2.75419.28
116EIHOTEL3.50805.79
117EMAMILTD6.45959.62
118ENGINERSIN14.80464.34
119EROSMEDIA6.94162.24
120ESCORTS17.59198.92
121ESSDEE4.5595.77
122ESSELPACK2.77159.22
123EXIDEIND28.851496.95
124FCEL2.05203.64
125FDC2.31161.72
126FEDERALBNK40.272479.84
127FINANTECH12.9893.15
128FINKABLES8.34484.07
129FINPIPE3.65335.43
130FORTIS4.85284.77
131FRL8.12199.92
132FSL10.75203.19
133GAIL38.635256.57
134GDL5.35433.79
135GESHIP2.93794.47
136GILLETTE2.40521.50
137GLAXO2.491242.47
138GLENMARK29.542271.04
139GLOBOFFS2.83205.22
140GMDCLTD2.67224.23
141GMRINFRA98.08621.39
142GODREJCP8.702430.22
143GODREJIND9.56471.81
144GODREJPROP3.25250.25
145GOLDBEES10.87416.34
146GPPL9.54910.65
147GRANULES14.81164.31
148GRASIM27.523891.26
149GREAVESCOT3.33331.51
150GRUH4.47774.36
151GSFC7.23518.14
152GSPL6.37777.67
153GUJFLUORO4.28493.01
154GUJRATGAS6.20404.97
155HATHWAY2.03535.84
156HAVELLS28.771482.23
157HCL-INSYS14.78126.41
158HCLTECH72.728981.02
159HDFC86.5136179.70
160HDFCBANK69.4627763.75
161HDIL104.42430.39
162HEROMOTOCO79.547448.41
163HEXAWARE26.27372.93
164HINDALCO104.283932.53
165HINDCOPPER3.17141.45
166HINDPETRO70.601812.94
167HINDUNILVR42.1111194.15
168HINDZINC17.404840.75
169HITACHIHOM8.81112.61
170HMT1.8259.38
171HTMEDIA1.89160.11
172IBREALEST54.99390.85
173IBULHSGFIN16.372264.14
174ICICIBANK134.2828277.95
175IDBI30.66519.04
176IDEA53.546023.44
177IDFC90.004913.93
178IFBIND5.6898.71
179IFCI57.31587.53
180IGL10.82688.69
181IL & FSTRANS5.41261.33
182INDHOTEL6.701072.96
183INDIACEM30.55407.79
184INDIANB5.21314.06
185INDOCO4.47222.01
186INDUSINDBK28.445527.17
187INFRATEL8.862849.32
188INFY233.9934638.01
189INGERRAND4.03148.11
190INGVYSYABK7.191719.96
191INOXLEISUR4.17170.57
192IOB19.97273.37
193IOC35.525326.41
194IPAPPM2.5753.76
195IPCALAB17.11926.71
196LHDN73.84691.98
197ITC130.9557364.51
198J & KBANK13.18584.14
199JAGRAN1.05328.08
200JAICORPLTD9.2381.72
201JBCHEPHARM5.12162.19
202JETAIRWAYS18.32152.73
203JINDALPOLY7.0163.13
204JINDALSAW8.08336.13
205JINDALSTEL74.551026.13
206JISLJALEQS33.79525.79
207JKCEMENT6.03281.99
208JKLAKSHMI12.83491.37
209JKTYRE33.84275.19
210JMFINANCIL5.78247.60
211JPASSOCIAT171.74857.09
212JPINFRATEC12.47166.63
213JPPOWER51.05283.38
214JSWENERGY16.89763.45
215JSWSTEEL45.113506.69
216JUBILANT3.16196.62
217JUBLFOOD21.26955.99
218JUSTDIAL34.151474.12
219JYOTHYLAB4.38277.98
220KAJARIACER5.05405.68
221KALPATPOWR3.92229.68
222KANSAINER1.25656.96
223KARURVYSYA8.041236.43
224KEC3.78259.22
225KITEX7.55232.95
226KOLTEPATIL5.1675.35
227KOTAKBANK39.3710680.14
228KPIT9.54523.05
229KRBL4.34188.55
230KSCL11.97506.78
231KTKBANK30.23538.75
232L & TFH29.74602.59
233LAKSHVILAS7.11267.19
234LAOPALA2.46151.92
235LAXMIMACH3.71687.45
236LICHSGFIN60.752445.52
237LT173.1125769.92
238LUPIN36.506935.13
239M & M58.2611066.44
240M & MFIN21.761649.44
241MAGMA1.93268.22
242MAHINDCIE4.0290.01
243MAHINDUGIN3.90166.45
244MAHSEAMLES5.00167.84
245MANAPPURAM14.66407.25
246MARICO5.421686.27
247MARKSANS20.12221.43
248MARUTI70.938634.54
249MAX9.011207.05
250MCLEODRUSS9.04294.32
251MERCK2.91125.38
252MHRIL2.44111.46
253MINDTREE13.411683.13
254MMTC8.28122.89
255MOIL3.94213.70
256MONSANTO14.58275.35
257MOTHERSUMI32.272577.23
258MPHASIS4.31672.49
259MRF43.992044.35
260MRPL4.29206.69
261MTNL9.23146.08
262MUTHOOTFIN3.30374.03
263NATIONALUM13.61595.64
264NAUKRI5.611273.55
265NBCC40.22191.23
266NCC12.53270.57
267NFL1.7337.09
268NHPC51.39621.78
269NIITTECH4.86316.72
270NITINFIRE2.7443.75
271NMDC36.822222.13
272NRBBEARING1.84102.08
273NTPC51.275829.07
274OBEROIRLTY4.27429.49
275OFSS11.871426.68
276MINYAK14.922367.89
277OMAXE0.66116.35
278ONGC121.7620321.00
279ORIENTBANK39.42701.29
280ORIENTCEM2.23372.08
281PAGEIND8.101015.10
282PCJEWELLER10.68252.76
283PEL5.161315.72
284BERTERUSAN5.81696.07
285PETRONET14.751484.63
286PFC71.402143.74
287PFIZER3.37314.85
288PFS22.66248.44
289PGHH2.671076.02
290PHOENIXLTD1.27373.52
291PIDILITIND7.121330.41
292PIIND4.65502.49
293PNB74.152972.97
294GRID KUASA30.156200.75
295PRAJIND5.85161.39
296PRAKASH5.6282.76
297PRESTIGE4.38561.38
298PSB2.8462.30
299PTC25.41479.90
300PURVA2.23107.78
301PVR6.68409.83
302RADICO3.60128.16
303HUJAN2.58193.51
304RAJESHEXPO5.31442.00
305RALLIS6.56418.97
306RAMCOCEM3.58933.27
307RANBAXY42.941840.14
308RASOYPR1.1338.16
309RAYMOND13.45359.41
310RCF12.50142.99
311RCOM45.602126.37
312RECLTD46.562241.02
313REDINGTON3.34744.95
314RELCAPITAL107.951183.45
315RELIANCE131.2932889.15
316RELINFRA86.001582.77
317RENUKA15.92139.87
318REPCOHOME4.32427.61
319ROLTA10.33167.23
320RPOWER49.34957.75
321SADBHAV3.79392.72
322SAIL46.231480.62
323SANOFI2.24671.97
324SBBJ3.88207.22
325SBIN353.4017936.86
326SBT3.42119.79
327SCI6.28204.15
328SHASUNPHAR8.82149.51
329SHOPERSTOP1.77265.76
330SHREECEM5.862183.05
331SHRIRAMCIT1.601251.23
332SIEMENS25.341607.35
333SIMPLEXINF2.36145.45
334SINTEX37.41408.38
335SJVN3.30197.54
336SKFINDIA3.43668.05
337SKSMICRO22.39793.67
338SOBHA7.94371.01
339BANK SELATAN14.60733.49
340SPARC7.61287.36
341SREINFRA6.73236.29
342SRF13.72491.75
343SRTRANSFIN25.033481.09
344SSLT74.904696.24
345STAR18.97677.80
346STCINDIA2.6923.25
347SUNDARMFIN3.511753.62
348SUNDRMFAST4.05409.33
349SUNPHARMA73.5512676.69
350SUNTV17.19627.38
351SUPREMEIND2.98785.67
352SUVEN17.36167.16
353SWANENERGY0.3769.14
354SYMPHONY3.15328.68
355SYNDIBANK34.65500.40
356TATACHEM19.961513.41
357TATACOFFEE7.57160.35
358TATACOMM18.59653.16
359TATAELXSI16.59213.38
360TATAGLOBAL30.281258.11
361TATAINVEST2.69171.88
362TATAMOTORS118.1712639.80
363TATAMTRDVR39.233129.14
364TATAPOWER46.433340.37
365TATASPONGE38.9194.13
366TATASTEEL169.405976.49
367TBZ3.0252.52
368TCI4.34128.73
369TCS144.7827133.01
370TECHM62.427976.57
371TECHNO1.13166.97
372TEXRAIL10.81163.37
373THERMAX4.85965.18
374THOMASCOOK5.26233.60
375TIDEWATER3.55225.17
376TIMETECHNO1.4682.17
377TIMKEN7.55162.28
378TITAN34.303036.65
379TORNTPHARM4.69984.76
380TORNTPOWER9.72698.46
381RUMAH POKOK2.16234.95
382TRENT2.08645.22
383TTKPRESTIG8.00254.12
384TTML7.4485.87
385TUBEINVEST2.74611.69
386TVSMOTOR46.34937.54
387TVTODAY9.77109.68
388UBL7.10992.50
389UCOBANK35.44384.08
390UFLEX5.52114.70
391ULTRACEMCO43.154964.73
392UNICHEMLAB2.52203.10
393UNIONBANK69.861028.21
394UNITECH223.40530.37
395UNITEDBNK4.2754.59
396UPL32.542034.85
397USHAMART2.6672.10
398VAIBHAVGBL3.42130.49
399VAKRANGEE5.32825.33
400VGUARD5.68226.18
401VIDEOIND2.87238.40
402VIJAYABANK4.98223.54
403VIPIND6.57139.48
404VOLTAS51.491261.09
405VSTIND2.65379.25
406VTL4.70203.80
407WABCOINDIA2.88411.29
408WELCORP2.31209.55
409WHEELS3.0958.00
410WIPRO52.237075.14
411WOCKPHARMA71.00461.36
412WONDERLA8.7286.57
413YESBANK104.954491.69
414ZEEL32.864070.22
415ZENSARTECH3.33271.65
416ZYDUSWELL1.77152.36

Saiz Pesanan Suku Sigma ialah saiz pesanan (harga x Volum) yang diperlukan untuk pergerakan harga saham 1/4 sisihan Standard harga saham dan ia harus lebih besar daripada Rs10 lakh. Lebih tinggi saiz Order Quarter Sigma bermakna lebih tinggi kecairan dan lebih sukar bagi pengendali saham untuk memanipulasi pergerakan harga saham sedikit sebanyak. Untuk Contoh Aban mempunyai saiz Pesanan Sigma Saiz Rs56 lakhs. Sesiapa yang ingin memindahkan harga saham dengan 1/4 sisihan piawai harga saham saiz pesanannya hendaklah sekitar Rs56 lakh.

Segmen SEBI telah menyediakan satu Jawatankuasa Penasihat mengenai Derivatif yang diketuai oleh Prof. J. R Varma untuk mengkaji semula kriteria kelayakan saham di mana pilihan saham dan niaga hadapan tunggal boleh diperkenalkan. Anda boleh membaca laporan ringkas tentang Pembangunan dan Peraturan Pasar Derivatif di India. Dan dari semasa ke semasa kriteria kelayakan akan disemak oleh jawatankuasa untuk mengekalkan integriti pasaran dan untuk melindungi pelabur.

ICICIDirect dalam surat beritanya menyatakan bahawa "Dalam dua kesempatan terakhir, NSE telah mengumumkan kemasukan saham baru dalam F & O pada 19 November (enam saham) dan 8 September (lima saham). Kami menjangka senarai baharu dikeluarkan pada bulan Januari, 2015 di mana saham boleh dipilih daripada saham yang diberikan di bawah ini ". Newsletter menyebut senarai saham yang mungkin dimasukkan ke dalam segmen F & O dalam pusingan kajian semula yang dijangkakan pada bulan Januari 2015. Senarai tersebut berikut.

1. Aban Offshore
2. Dewan Perumahan Kewangan
3. Jammu dan Kashmir Bank
4. Minyak India
5. Industri Sintex
6. South Indian Bank
7. Bharat Electronics
8. Labs Ipca
9. Benih Kaveri
10. Aluminium Kebangsaan
11. JK Lakshmi Cement

Baca Laporan Penuh di sini